Uzman Taban - Doğan Özgürtekin

“Türk üreticilerin yurt dışı fuar katılımlarındaki artış bizi mutlu ediyor”

Merhaba, öncelikle firmanızı tanıyabilir miyiz?

Firmamız 1997 senesinde kuruldu. İlk önce sadece çelikli taban üzerine üretim yapılıyordu daha sonra jurdan taban eklendi. Şu an üretimde 3 makinemiz var. Ağırlıklı olarak çelikli taban ve jurdan taban üretiminde bulunuyoruz. Firmamız Vedat Kundura (VKS Metronom)’un devamı ve bir yan kuruluşu olarak faaliyetine başlamıştır. VKS Metronom, ilk önce çelikli taban yapmak amacıyla kurulmuş, daha sonra piyasaya çelikli taban vererek büyümüş bir firmadır. Şu anda da 30-40 firmaya hizmet vermekteyiz.

Müşteri kitleniz ne tür firma ve markalardan oluşuyor?

Aşağı yukarı piyasanın bütün büyük firmalarıyla çalışıyoruz. Olabildiğince büyük firmalarla işbirliği kurmaya, onlarla olan iş ilişkilerimizi sağlamlaştırmaya çalışıyoruz.

Peki sizi diğer firmalardan farklı kılan özelliğiniz nedir?

Termin sürelerimizin kısa olması bizi daha çok tercih edilebilir bir firma yapıyor. Müşterilerimize her daim zamanında ve yerinde hizmet vermeye özen gösteriyoruz. Zamanlama ve planlamalarımızı düzgün bir şekilde takip ediyoruz. Servise önem veriyoruz ve yapılan işi 3-4 gün içerisinde teslim etmeyi prensip haline getiriyoruz.

Uzman Taban - Doğan Özgürtekin

Sektörün değişen trendleri ve geleceği hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Sektörün durumu maalesef piyasadaki krizden dolayı çok iyi durumda değil. Yurt dışı fuarlarında katılımcı olarak yer almasak bile ziyaretçi olarak bulunup yenilikleri yakından takip etmeye önem veriyoruz. Fuarlarda Türk üretici ve ayakkabı firmalarının artık yurt dışına açılıyor olmasını ve fuarlara katılımında bir artış olmasını görmek bizi çok mutlu ediyor. En son Milano’da yapılan MICAM Deri Ayakkabı fuarına katıldık. Ayakkabı Yan Sanayii Derneğinden aldığımız bilgilere göre Tahran Fuarı’na Türk firmaların katılımı fazla olacak. Bu nedenle biz de önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan Tahran Fuarı’na katılmayı planlıyoruz.

Trendleri takip ettiğinizi söylediniz, peki bu yönde gelecekte firmanızda yapmak istediğiniz değişiklikler nelerdir?

Şu anda firmamızın geleceği için planladığımız en önemli konu kalitemizi daha da yükseltmek. Piyasaya olabildiğince kaliteli ürün seçeneği sunabilmek bizler için çok önemli. Ayakkabıda hazır taban dönemi artık kalkıyor ve biraz daha jurdan ve yüksek tabanlar gelmeye başlıyor. Sektörde bu gibi değişiklikleri gözlemlemek ve yurt dışına açılan ayakkabı firmalarını görmek bize kalitemizi daha da yükseltmemiz gerektiğini gösteriyor. Müşterilerimize verdiğimiz hizmetin yanında yüksek işçilikli ve kaliteli mallar sunmaya önem veriyoruz.

Palamut Group ile iş birliğiniz hakkında neler söylemek istersiniz? Varsa gelecekteki planlarınız nelerdir?

Şu anda Palamut Group ile çalışmalarımız devam ediyor. Piyasaya iyi ve nitelikli hizmet verdiklerini düşünüyorum. Palamut Group’ta çalışan arkadaşların bizlerle olan iletişimlerinden isteklerimize cevap vermelerinden memnunuz.

Sektörünüzde gelişen üretim teknolojileri hakkında neler düşünüyorsunuz? Firmanızda bununla ilgili yapmak istediğiniz bir değişiklik var mı?

Sektörde üretim teknolojileri oldukça gelişmiş durumda, her şey makineleşmeye gidiyor. Biz de elimizden geldiğince zaman tasarrufu yapabilmek adına bu teknolojileri takip edip uygulamaya çalışıyoruz. Ancak malum kriz döneminde olduğumuz için 2017-2018 yılında bu alanda bir değişikliğe gidemeyeceğiz. Sektördeki kriz maalesef vadelerin uzamasına neden oluyor, büyük firmalar da vadeli çalışıyor ve bu durum doğal olarak bizleri çok etkiliyor. Bizlere yansıyan bu sıkıntılara dayanmak için önemli bir sermaye gücü gerekiyor. Maalesef sektör olarak en büyük sorunlarımızdan biri bu. Firma olarak kör yürüyüşü yapmak durumunda kalıyoruz. Bir adım atıp, kontrol edip, sonra diğer adımı atabiliyoruz. Başka çaremiz yok.

Sizce, yabancı yatırımcının Türkiye’deki ayakkabı sektörüne bakış açısı nasıl?

Yurt dışındaki bazı firmalardan ithal ettiğimiz ürünler vardı fakat şimdi artık yurt dışındaki firmaların Türkiye piyasasına girmek istediğini çok düşünmüyorum. Söz yine krize gelecek fakat gerçekten içinde bulunduğumuz koşullar büyük-küçük bir çok firmayı etkisi altına almış durumda. Bizlerin çalıştığı şekilde vadeli çalışma modeli dünyanın başka hiç bir yerinde yok. Piyasada vadelerle çalışılıyor olması direk olarak yan sanayi kuruluşu olan bizleri de etkiliyor.

Devletin sektöre bir desteği var mı? Siz bu anlamda bir başvuru yaptınız mı?

Şu anda devletin vermiş olduğu KOSGEB kredileri var. Biz de başvurduk, şimdiye kadar 15.000 kişiye kredi verilmiş. Ancak 237.000 kişinin başvurduğu söyleniyor. Bakan bütün başvurulara dönüş yapacaklarını, kredi vereceklerini söylemişti bekliyoruz. Devletin fuarlara olan teşviki de güzel. Ayakkabıcılar Derneği Başkanı Süleyman Bey’in söylediğine göre yurt dışı fuarlarında artık Türk firmalara ayrılmış özel bir alan olacakmış. Bu anlamda fuarlara devlet desteğinin olduğunu söyleyebilirim, nitekim Türk firmaların katılımı da bu sayede arttı.

Yurt dışı sizin için yeni bir pazar olabilir mi?

İran’da hiç tahmin etmediğimiz ciddi bir ayakkabı üretimi var. Ayakkabı Yan Sanayi Derneği ve Ayakkabıcılar Derneği İran’a gezi yapmışlardı. Geziye katılan arkadaşlarımızdan İran’ın ayakkabı sektörü ve yan sanayi sektörüne bir pazar olabileceği yönünde olumlu görüşler var. Özellikle Tahran ve Afrika’nın önümüzdeki dönemlerde sektör için yeni bir pazar ortamı yaratabileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle biz de öncelikle Tahran’daki ayakkabı fuarı’na katılıp gözlem yapmak istiyoruz. Aslında 2017-2018 şirket politikamız olarak yurt dışına açılıp, orada analizler yapıp, gelecek için durum değerlendirmesi yapacağımızı söyleyebilirim.

İş dışında neler yapmaktan hoşlanırsınız? Hobileriniz var mıdır?

Resimleri çok seviyorum; bu yüzden vaktim oldukça sergilere gitmeye çalışırım. Çocuğumla beraber sinemaya çok giderim.

Yakın zamanda izlemek istediğiniz bir film var mı? En sevdiğiniz yönetmen kimdir?

Bağımsız Filmler Festivali’ne katılamadım ama oradan görmek istediğim bir kaç film vardı. Özellikle Trainspotting 2 kesinlikle izlemek istediğim bir film. Yönetmen olarak da Jim Jarmusch’u çok severim. Yeni filmlerini mutlaka takip ederim.

Uzman Taban - Doğan Özgürtekin

keyboard_arrow_up

Copyright © 2018 Palamut Group. All Rights Reserved.

Maverainteraktif