Q & Q Holding

Sudaranee Chıvapuntusrı

Ekonomik Krizler Gelir, Gider… Biz Gelecek İçin Umutluyuz!

Bangkok’ta bulunan ayakkabı malzemeleri firmasının CEO’su Bayan Chivapuntusri iş perspektifini ve bunun yanında Tayland’ı gezmek hakkında bazı harika bilgiler paylaşıyor...

Kendinizi ve şirketinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

Q & Q bir aile şirketidir. İlk olarak Tayland’daki yerel ayakkabı şirketlerine satış yapan bir ayakkabı parçaları ithalatçısı olarak başladık. O zamanlar ülke içinde hiçbir yerde üretici bulunmadığı için her şeyin ithal edilmesi gerekiyordu. Ayrıca yerel olarak üretilmiş yüksek kaliteli ayakkabı yapımı malzemeleri için bir talep olduğu da açıktı. Bu sebeple 1979’da ayakkabı endüstrisinin patlamasıyla, reçine-kauçuk ayakkabı tabanı neolit levha üretimi girişiminde bulunmaya karar verdik. Daha öncesinde yerel olarak hiç yapılmamış olduğu için açık yüreklilikle öncü olduğumuzu söyleyebiliriz. Yavaş yavaş ürünlerimizin en yüksek kalite standartlarını karşıladığından emin olmaya başladık. Şu an yılda 2 milyon yaprak üretimi yapan bir fabrika ile alanın en önemli şirketlerinden biri haline geldik.

Genellikle ne türde ürünler yapıyorsunuz?

Q and Q ayakkabı endüstrisi için geniş bir yelpazede yalnız reçine-kauçuk ayakkabı taban neolit levha, ayakkabı tabanları ve topuklar üretmektedir. Mevcut geniş bir ürün seçkimiz bulunmaktadır ama hızlı değişen moda dünyasının ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yeni ürünler de geliştirmekteyiz. Her bir müşteri için ürünlerimizi müşterinin belirlediği özelliklere göre biçimlendirebiliyoruz.

Global olarak hangi pazarlarla ilgileniyorsunuz? Türk pazarı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yıllar geçtikçe, ayakkabı üretimi pazarında sağlam bir yer edindik hem yerel olarak hem de uluslararası olarak. Meksika’dan Avrupa’ya, Afrika’dan Asya’ya tüm dünyaya mal ihraç eden dünya çapında bir şirketiz. Otuzdan fazla ülkede müşterilerimiz bulunmaktadır. Son yıllarda Türk pazarı hızla gelişmekte ve biz bu konuda daha mutlu olamazdık. Ürünlerimizin Türk pazar ihtiyaçlarını eksiksiz olarak karşılamasından ötürü, örnek bir çift olduğumuza gönülden inanıyoruz. İnanıyoruz ki bu gelişme sürdükçe karşılıklı kazanç sağlayan ortaklığımıza devam etmek amacıyla partnerlerimizle uzun süreler yan yana duracağız.

Dünyaca bilenen bir marka olarak başarınızın sırrı nedir?

Bu bir sır olduğu için açıklamalı mıyım emin değilim! Şaka yapıyorum, mükemmel bir ürünle başlamakla birlikte bizi başarılı kılanın kişiselleştirilmiş müşteri hizmetlerimiz olduğuna inanıyorum. Her bir müşterinin ihtiyacını özenle dikkate alıyoruz. Dünyanın dört bir yanında çalışan temsilcilerimizin de başarımızda büyük bir payı var tabi. Kendilerini işlerine adamış bu profesyoneller kendi ülkelerinde bizi temsil edebilmek için çok çalışıyorlar ve onların da başarımızda çok temel bir role sahip olduklarına inanıyoruz.

Son dünya çapındaki ekonomik kriz sizin pazarınızı nasıl etkiledi?

Herkes gibi biz de son ekonomik krizin etkilerini hissettik, çoğunlukla da döviz kurlarındaki dalgalanmalar sebebi ile... Dünya çapında bir ihracatçı olarak işi direkt olarak etkileyen bu dalgalanmaların merhametine kaldık. Ancak biz sağlam ve güçlü bir şirketiz ve sadece krizle baş edebilmekle kalmayıp genişlemeyi tercih ettik. Krize karşılık bizim cevabımız yatırım yapmak ve genişlemek oldu. Geleceğin ihtiyaçlarını hazır bir şekilde karşılamak için şu an Tayland’da ikinci fabrikamızı kurmaktayız. İnanıyoruz ki ekonomik krizler gelir gider ve biz gelecek için umutluyuz.

Bir ayakkabı üreticisinin gözünden bakarsak, niye Q and Q’yu seçmeli?

Kalite, esneklik, deneyim ve müşteri hizmetleri şirketimizin dört şartıdır. Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler üretiyoruz. Müşterinin ihtiyaçları daha büyük ya da küçük ölçekli üretim yapmamızı gerektirse de biz bundan bağımsız olarak müşterilerimize hep alışık oldukları yüksek kaliteyi sunuyoruz. Müşterinin belirlediği özelliklere göre ürünümüzü şekillendirme kapasitesine sahibiz; kalınlık, sertlik, esneklik, direnç, dayanıklılık, tasarım ve renklere göre. Ayrıca müşterilerimize hızlı dağıtım ve kişisel hizmet sağlamaktayız. Sürekli müşterilerimizi dinleriz ve çeşitlilik gösteren ürünlerimizin onların ihtiyaçlarını ve dünya modasının gereklerini karşıladığından emin oluruz. Ayrıca çözücü kullanmaktan kaçınıp su bazlı baskı mürekkepleri kullanan bir firma olarak çevre dostuyuz.

Palamut group ile ortaklığınız ne zaman başladı, nasıl gidiyor?

2006’dan beri Palamut Group ile birlikte çalışıyoruz. Şu an 8 yıl oldu. Bu ortaklıktan daha memnun olamazdık. Türkiye aktif bir pazar ve Palamut Group harika bir partner. Türk pazarını iyi tanıyorlar ve müşteri ihtiyaçlarını dikkatli gözlerle takip ediyorlar. Güçlü bir satış ekipleri var ve yüksek yönetim becerilerine sahipler. Ayrıca gördüler ki bizim ürünlerimiz kendi pazarları için çok uygun ve bu bizim de bu ortaklığın çok uzun süre devam edeceğine inanmamızı sağlıyor. Açıkça söylenebilir ki “BİRBİRİMİZ İÇİN YARATILMIŞIZ”.

2014 için hedefleriniz nelerdir? Diğer pazar ya da iş kollarına geçerek genişlemek gibi planlarınız var mı?

Önceden de belirttiğim gibi, üretimimizin bir bölümünü üstlenecek yeni bir fabrika kurmaktayız. Bu var olan fabrikamızı modernize etmemizi sağlayacak ve bize üretim hattımızı genişletme imkânı sunacak. Daha büyük bir üretim kapasitesi ile, müşterilerimize daha iyi bir hizmet sunabilmeyi umuyoruz. Sorumluluk sahibi bir şirket olarak çevreyi de önemsiyoruz. Yeni bir fabrika kurarak ve var olan fabrikamızı modernize ederek, çevre dostu kalırken daha etkili olduğumuzdan ve daha geniş bir yelpazede üretim yaptığımızdan emin olmak istiyoruz.

İş dışında hobileriniz ve ilgi alanlarınız nelerdir?

Q and Q’nun yöneticisi olarak işin ne kadar yoğun vaktimi aldığını tahmin edebilirsiniz. Fuarlara katılarak ve dünyanın her yerindeki müşterilerimizle buluşarak çok fazla seyahat ediyorum. Geçen ay, İtalya, Lineapelle’deydik ve mayıs sonundaki Guangzhou fuarı için Çin’ e uçtum. Ancak, boş zaman bulduğumda bahçe işleri ile uğraşmayı ve tabii ki ailemle zaman geçirmeyi seviyorum.

Hiç Türkiye’de gezilecek yerleri görme şansınız oldu mu? Nereleri ziyaret ettiniz?

İş için Türkiye’ye çok gittim ve bu mükemmel ülkeye gelmekten her zaman keyif alırım. Ailem ve ben geçen sene turist olarak gelme şansını yakaladık. Tüm ülkeyi gezdik ve gördüğümüz harika yerlerin listesini yapmak benim için çok uzun olacaktır. Sadece şunu söyleyeyim, Türkiye’ye ilk geldiğimde kendimi evde gibi hissettim. Esrarengiz bir biçimde insanlar ve ülke ile bağlantı kurdum. Türkiye’nin büyüleyici tarihini öğrenmeyi, İpek Yolu’ndaki rolünü ve tabiî ki harika Türk insanını ve misafirperverliklerini sevdim. Türkiye ben ve ailem üzerinde sonsuz bir etki bıraktı ve dilerim ki daha çok insan burayı ziyaret eder… Olağanüstü bir ülke!

Diğer favori ülke ve şehirleriniz hangileri?

 Daha önce de belirttiğim gibi çok seyahat ederim ve bu genellikle iş için olur. Fakat ailemle çok farklı ülkeleri gezecek kadar şanslıydım ve benim için favorilerimi seçmek imkânsız. Sadece gezmeyi, yeni kültürler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı seviyorum. Yeni yerler bulmayı, yeni yiyecekler tatmayı ve öğrenebildiğim kadar çok şey öğrenmeyi seviyorum. Oldukça açık fikirliyim ve her ülke ve kültürün keşfetmeye değer olduğuna inanıyorum.

Tayland’ı ziyaret edenlerin mutlaka görmesi, yemesi ve yapması gerekenler nelerdir?

 Peki, öncelikle gelmeli ve Q and Q’yu ziyaret etmelisiniz! Müşterilerimiz bize ziyarete geldiklerinde onları kanatlarımızın altına alırız ve kaldıkları süre boyunca memnun olmaları için çalışırız. Ancak kendi başınıza gelecek olursanız nereden başlamalıyım? Tayland kesinlikle bir zıtlıklar şehridir ve ziyaretçilere geniş bir aktivite ve deneyim yelpazesi sunar. Tayland’da iken tabii ki tarihi yerleri gezmelisiniz; Büyük Saray, Wat Phra ve Wat Arun... Ayrıca Thai masajını, fil sürüşünü ya da harika kıyılarımızdan birinde dinlenmeyi denemelisiniz. Yemeklere gelirsek papaya salatası, Tom Yum, mango ve nemli pirinç, hepsi çok lezzetli. Fakat Tayland’ da ne yapmayı ya da yemeyi seçerseniz seçin her zaman Thai insanlarının sıcak karşılamasıyla karşılaşırsınız. Hepsinin ötesinde Tayland gülücükler bölgesidir!!

keyboard_arrow_up

Copyright © 2018 Palamut Group. All Rights Reserved.

Maverainteraktif