Kenda Farben – Marco Barbıc

 “Türkiye, stratejik konumu sebebiyle sektörel anlamda çok cazip bir ülke!”

Merhaba! Kısaca kendinizi ve firmanızı tanıtır mısınız?

Kenda Farben S.P.A. ayakkabı ve deri ürünleri için kimyasallar üreten İtalyan menşeli bir şirket. 1963 tarihinde o zamanlar Vigevano ayakkabıcılık bölgesinin gelişen merkezi olan Garlasco’da kuruldu. Şirket, ISO 9001 sertifikalı hem su bazlı hem de solvent bazlı yapıştırıcılar, ayakkabı cilaları, cilalar ve ayakkabı, çanta ve kemer üretiminde kullanılan her nevi boyayı imal ediyor. Kenda Farben çok uluslu bir aile şirketi. 6 ülkede doğrudan varlık gösteriyor ve 90 ülkede güçlü bir dağıtım ağı bulunuyor.

Kenda Farben ve Palamut group ortaklığı nasıl gerçekleşti?

Türkiye, İtalya ile birlikte Avrupa’daki en büyük ayakkabı ve deri ürün imalatçısı ülke. Avrupa ile Asya arasındaki geçiş konumu Türkiye’yi stratejik bir ülke yapıyor. Kenda Farben Palamut Group’u mevcudiyeti, rekabeti ve ileri görüşü ile muhtemel en iyi ortak olarak seçti.

Kenda Farben Türkiye dışında hangi ülke ve pazarlarda faaliyet gösteriyor? Türkiye’nin mevcut pazar konumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kenda Farben Çin, Brezilya, Vietnam ve Sırbistan’da kendi iştiraklerini kurmuş durumda. Türkiye, teknik yeterlilik ile göreceli olarak düşük maliyetlerin birleştiği bir yer olması ve Asya ile Avrupa arasındaki stratejik konumu ile en rekabetçi pazarların başında geliyor. Dünya çapında ayakkabı üretiminin %85’i Asya’da yapılıyor. Kaliteli ayakkabıların ve deri ürünlerinin en büyük ithalatçısını ise Avrupalılar oluşturuyor. Bu anlamda Türkiye herkesin ihtiyacını karşılayabilecek bir geçidin üzerinde konumlanmış bulunuyor.

Piyasada artan rekabet koşullarında Kenda Farben’i nasıl farklılaştırıyorsunuz?

Kenda Farben, ayakkabı ve çanta sektöründe ihtiyaç duyulan kimyasalları tedarik ediyor ve küresel ürünlere sahip. Öncelikle kimyasallar ve deri konusunda uzman bir firmayız. Moda ise en büyük tutkumuz! Görev ilkemiz, dünyanın neresinde olursa olsun, prototip aşamasından geniş çaplı üretime kadar, yenilikçi ürünlerle çözüm sunarak müşterilerimizi memnun etmek; düsturumuz ise istikrarlı kalite ve miktar...

Dünya ekonomisi son dönemlerde epey çalkantılı. Kenda farben için 2013 yılı nasıl geçti?

 Kenda Farben küresel bir firma olarak ayakkabı üretilen her bölgede varlık gösteriyor. 90’lı ve 2000’li senelerde dünya çapındaki yatırımlarımız sayesinde piyasa taleplerine yanıt verebilecek şekilde konumlandık. Müşterilerimiz ayakkabılarını üretmek için girdikleri ülkelerde aynı derecede tanınmış ve saygınlığa sahip Kenda Farben ürünlerine rastlayınca şaşırmıyor. Türkiye’de 2013 senesinde Kenda Farben’de çift haneli büyüme gerçekleştirdik, bu sayede diğer ülkelerde de aynı gelişimi başardık. Ancak toplam piyasa stabilitesini muhafaza ediyor.

2014 yılı için hedefleriniz neler?

2014 hedef ve planlarımızın başında, yeni ürünlerde payımızı arttırmak ve bilhassa çevre dostu ürünlerde yeni gelişmeler sağlamak geliyor.

Yeni alanlara açılma veya yeni pazarlara yayılma gibi planlarınız var mı?

Biz Türkiye’nin tamamında Kenda Farben ürünlerinin yayılımı için Palamut Group ile iş birliği içindeyiz. Ayakkabı ve çanta/ kemerler için su bazlı yapıştırıcılar zorunlu hale geliyor ve biz de bu yönde ilerliyoruz. Ayakkabı tabanları için su bazlı vernik küçük ancak gelişen bir pazar. Bu alanda geliştirilmiş ürünlerimiz mevcut. Başarılı bir diğer girişim ise, İtalyan teknisyenlerin Türkiye’ye yaptıkları sürekli ziyaretler... Satıcı çalıştırmaktansa teknik elemanlarla üretilen zekice çözümlerin müşterilerimizin beğenisini kazandığına şahit oluyoruz. Fuar ve showroom’larda ayakkabı ile ilgili nihai çözümlere ulaşıyoruz. Müşterilerimize koleksiyonlarını satmaları ve aynı üretimi yüksek kalitede sürdürmeleri için destek veriyoruz.

Bulunduğumuz çağda şirketlerin başarılı olmak için izlemeleri gereken stratejiler ne yönde değişiyor?

Bizim sektörümüz oldukça tutucudur. Sıklıkla, ürünlerimizle ilgili olarak aldığımız tek soru: ‘Ürünlerinizin bir kilosuna ne kadar ödeme yapacağım?’ sorusudur. Yanıt basittir, ama sorunlarınıza çözüm sağlar mı? Müşterinizin ‘Bir çifti kaça?’ sorusu ile ilgili ilk aşama: Bir çift ayakkabı üretilirken 60 gram yapışkan, 4 gram mum ve cila kullanılır, taban 12 gram vernikle verniklenir. Yolun yarısını kat ettik. ‘Ne kadar kullanırsam tasarruf ederim? Bir çift ayakkabı için ne kadar?’ 30 Gram su bazlı yapışkan ile aynı kalite, yarı zamanlı püskürtme ve daha az atıkla işçilerinizin bu çözeltileri solumaları gerekmeden elde edilebilir. Uzun süreli, pırıl pırıl ayakkabıları muhafaza ederek 0,1 gram doğal bedelden mum kullanabilirsiniz ve ayakkabılarınızı kutularında muhafaza ederken 5 gram siyah sıvı kullanımı pırıl pırıl durumda kalmalarını sağlayabilir. Termo tabanlarınıza kirletmeden ve canlandırmak için çözelti kaybetmeden, matlaştırıcı su bazlı vernikten yarı miktarda sürebilirsiniz. Bu yeniliği keşfetmek güç mü? Bir sonraki soruyu biz müşterimize soracağız: ‘Bizim desteğimizle ne kadar daha fazla ayakkabı satabilirsiniz?’

Kenda Farben evre ve insan sağlığı alanında nasıl bir yatırım yaptı, nasıl bir yol izliyor?

Ayakkabılar, kemerler, mobilyalar için ECOSAR su bazlı yapıştırıcıları geliştirdik. Sentetik ayakkabı tabanları için su bazlı vernik ürettik. Evdeki deriyi boyamanız için renkler sunuyoruz. Biz hazırız, istemeniz yeterli!

 Türkiye çevre ve insan sağlığına duyarlı ürünler pazarında Kenda Farben ürünleri ve Palamut group sizce nerede?

 Bazı uluslararası ayakkabı şirketleri, dünya çapındaki tedarikçilerden solventsiz imal edilmiş ayakkabı sağlamalarını istiyor. Herkesi çevreye duyarlı ürün almaya davet ediyoruz. Böylece büyük markalar, üreticilerden solvent kullanımını azaltmaya yönelik sertifika soracaklardır. Kenda Farben ve Palamut Group sizin ortağınız olacaktır.

Biraz da sizden bahsedelim. Sıkı bir golfçü olduğunuzu duyduk!

25 yıl önce bazı arkadaşlarım beni bir golf kulübünde kahvaltıya davet ettiler. Onları oynarken gördüm. Bende merak uyandırdı, denemek istedim ve o zamandan beri golfçüyüm.

 Bu sporu okurlarımıza tavsiye eder miydiniz?

Golf bana konsantrasyonumu artırmada ve uzun süre muhafaza etmede, riske girmeden stratejik kararlar almamda yardımcı oldu. Bu sporun harika bir okul olduğunu ifade etmeliyim!

Duyduğumuza göre kayak da yapıyormuşsunuz. Favori kayak merkezleriniz hangileri?

Çok uzun zamandan beri kayak yapıyorum. Alp dağları harika kayak merkezleri ile kayak yapmak için mükemmel. Şahsen kayak yapmak için MilkyWay veya SellaRonda gibi büyük kayak bölgelerini tercih ediyorum. Beğendiğim kayak merkezleri arasında şüphesiz birinci sırada araç trafiğine kapalı ve harika yokuşlara sahip Zermatt (Matterhorn) geliyor.

Denize açılmayı da sevdiğinizi öğrendik! Tek başınıza mı yoksa ekiple mi açılmayı tercih ediyorsunuz?

Tekne dümeninde olmayı seviyorum. Ayrıca, arkadaşlarımla açılmak ve denizin heyecanını paylaşmak kadar güzeli yok. Dalmaçya sahili yüzlerce adası, yunus balıkları ve rengarenk doğasıyla tercih ettiğim ve tavsiye edebileceğim bir yer.

Onca iş yoğunluğunuz arasında bütün bu spor faaliyetlerine zaman ayırmayı nasıl başarıyorsunuz?

Tek çabam aktif olmak, doğayla iç içe olmak ve bu özgür dakikaların tadını çıkarmak. Öğle arasında golf oynuyorum. Kışın hafta sonları kayıyorum ve yaz tatillerinde denize açılıyorum.

Kitaplarla aranız nasıl? Okumaya fırsat buluyor musunuz?

İşimden dolayı çok sık seyahat ediyorum. Uçarken kitap okumaya bayılırım. Gençlik kitapları yazan klasik ve çağdaş yazarları okumayı tercih ediyorum.

Fuarlar dışında Türkiye’yi gezme fırsatınız oldu mu? Türkiye’de nereleri ziyaret ettiniz?

Türkiye’yi biliyorum ve seviyorum, pek çok kez ziyaret ettim. Özellikle güzel sahil şeridinde tatil yapma imkânları yakaladım.

Peki ya Türk yemekleri? Türk mutfağında deneyip sevdiğiniz yemekler ve tatlılar var mı?

Türk mutfağı, dünyanın önemli mutfaklarından biri. Bu bölgenin uzun tarihini yansıtıyor. Ben özellikle kebapla beraber sofranızdaki çok çeşitli taze sebze seçeneklerini seviyorum. Tatlılardan Cezerye ve Lokum favorilerim.

Son olarak okuyucularımıza iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Burada yaptığım işten memnun kaldım ve Türkiye’deki ortaklarımızı müşteri olarak değil beni ailemle beraber dinlendiren, rahatlatan zamanlar geçirdiğimiz arkadaşlarım olarak görüyorum.

Eğer genç iş adamlarına bir tavsiye verecek olsaydınız bu ne olurdu?

 İşlerinden keyif alabilmeleri ve tatmin olmaları için dürüst olmalarını, sağlıklı ve güçlü hayat prensiplerine sahip olmalarını, açgözlü olmamalarını, dinlemelerini, iletişim kurmalarını, hatalarını anlamalarını ve seçimlerini savunmalarını öneriyorum.

keyboard_arrow_up

Copyright © 2018 Palamut Group. All Rights Reserved.

Maverainteraktif