Icm Puntalifiore- Fortuna Fiore

Industria Chemica Mediterranea Puntalifiore’nin iyimser ve neşeli sahibi Fortuna Fiore sorularımızı cevapladı.

BİZE KISACA FİRMANIZ, ÜRÜNLERİNİZ VE HİZMETLERİNİZ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Industria Chimica Mediterranea 1952 yılında dedem tarafından kurulmuş. O zamanlar ahşap için vinil asetat yapıştırıcılar ve ayakkabı sektörü için solvent bazlı tutkal imal ediliyordu. 1990’da benim firmada çalışmaya başlamamdan birkaç yıl sonra, ayakkabı sektörüne bombe ve fortlar için solvent malzeme üretimine başladık. Yeni bir ürüne geçmemiz hem ayakkabı sanayii için tutkal üretiminde 40 yıllık tecrübemizin bir sonucu, hem de inovasyon adına bir gereklilikti.

FİRMANIZIN GELECEĞİNİ NASIL GÖRÜYORSUNUZ? ŞU ANDAKİ MEVCUT ÜRETİMİNİZ DIŞINDA BAŞKA TEKNİK ÇALIŞMALARINIZ VAR MI?

Ben oldukça iyimserim. Her ne kadar süregelen bir global bir kriz olsa da doğru kararlar ve doğru odaklanma ile başarımızı sürdüreceğimize inanıyorum. Bu arada yakında sonuçlandıracağımız bir projemiz var; temel işimiz olan emdirilmiş kumaşlar ile sıcak eriyik laminasyon rezistansının avantajlarını bir araya getirecek lamine destek kalıplar.

BOMBE VE FORTLARDA KULLANILAN SOLVENTLERİN NIHAİ ÜRÜNE ETKİLERİ NELERDİR?

Bizim sektörümüzde kullanılan sıcak erimiş tutkallar genelde eva veya tpu bazlıdır. Her ikisi de toz veya filmde kullanılabilir. Bunların bombe ve fortların sertliği ve esnekliği ile ilgili nihai ürün üzerinde son derece önemli etkileri vardır. Bir uç noktada, eva bazlı toz kaplamanın kalıp yapısını değiştirmediğini gördük. Bir başkasında ise tpu filmin ürünün sertliğini arttırdığına şahit olduk. Bu ikisi arasında toz tpu ve eva film olacak.

BOMBE VE FORTLARIN KESİM YÖNÜ ÖNEMLİ MİDİR?

Pamuk bazlı ürünlerde kesim yönü önemlidir. Özellikle bombeler için. Bombeye kuvvetli çekme uygulayan makinede sabit kalıplarda kumaş özelliğinden faydalanmak için 45 derecelik bir açı ile kesmek avantaj sağlayabilir. Fortlar aynı derece baskı altında olmayacağından genellikle düz kesim yapılır; bu şekilde çalışmak randımanı arttırır. Non-woven/ dokuma olmayan ve ekstrude/ çekilmiş malzeme için ise özellikle tercih edilen bir kesim yönü yoktur.

BOMBE VE FORTLARI DERİYE UYGULARKEN ISI VE SÜRENİN ÖNEMİ NEDİR?

Sıcak erimiş tutkallar ile kalıp kaplamada iki etken faktör ısı ve zamandır. Son kullanıcı hem ısıyı hem zamanı kalıba düzgün yapışma için iyi ayarlamalıdır. Makine ekipmanını kullanılacak yapışkana göre ayar yapmak önemlidir çünkü farklı polimerlerin farklı karakteristikleri vardır. Bu arada bizim buradaki anlatımlarımız tamamen önerilerden ibaret. Aslında üçüncü bir etken de sayanın kalınlığı- dır; örneğin kalın sayalar ısının bir kısmını emer, dolayısıyla daha yüksek ısı uygulamak gerekebilir. Ama her deri yüksek ısıya dayanıklı olmayabilir, bu durumda ısıyı azaltıp süreyi arttırmak gerekir.

BOMBE VE FORTTA PAMUKLU VE NON-WOVEN/DOKUMA OLMAYAN MALZEME KULLANIMININ ÜRÜNE ETKİLERİ NELERDİR? BUNLARIN BİRBİRİNDEN FARKLI ÖZELLİKLERİ VAR MIDIR?

Bombe ve fort için malzemeler 3 türlüdür: 1. Non-woven/dokuma olmayan içine emdirilmiş 2. Pamuklu emdirilmiş 3. Çektirme. Her bir türün kendine has ve imal edilecek ayakkabı türüne göre özellikleri mevcuttur. 1. Non-woven/ dokuma olmayan içine emdirilmiş Bunlar en basit ve ucuz malzemelerdir. Temel özellikleri sertlikleridir. Bununla birlikte oynandığında / büküldüğünde eski şeklini alma kapasitesi zayıftır. Daha çok, özellikle fortlarda, dağcılık ve güvenlik için imal edilen ayakkabılarda kullanılır. Bombelerde, elastik olmadığından çok kullanılmaz. 2. Pamuklu emdirilmiş Pamuklu ürünler bütün dünyada şekil alma ve kalıp suretini çıkarma kabiliyetinden dolayı yüksek kaliteli deri ayakkabılar ile telaffuz edilir. Esnek ve elastiktirler. Doğru kullanıldığında uzun ömürlüdürler. Oynanıp büküldüğünde eski şeklini alma önemli ve hassas bir özelliktir. Dolayısıyla hem erkek hem kadın ayakkabılarında kalite için tercih sebebidir. 3. Çektirme Bunlar bütün dünyada en çok kullanılan türdür. İlk başta spor ayakkabılar için tasarlanıp üretilmiştir ama şu anda her tip ayakkabıda kullanılıyor. Bu kadar yaygın olarak kullanılmasının sebebi dayanıklılığı ve esnekliği çok iyidir. Dolayısıyla seri imalatlarda çok kullanılır.

İŞLER İSTEDİĞİNİZ GİBİ GİTMEDİĞİNDE, ÖRNEĞİN ARZU ETTİĞİNİZ BİR PROMOSYONUN OLUŞMAMASI DURUMUNDA VEYA BIR PROJENİN GERÇEKLEŞMEDİĞİNİ GÖRDÜĞÜZDE NASIL ÜSTESİNDEN GELİRSİNİZ?

Soruna her zaman belli bir mesafeden bakmaya çalışırım. Unsurları ve işin içindeki insanları analiz etmek için bir mola veririm. Beklerim, düşünürüm ve çözüm sonunda neredeyse kendiliğinden gelir.

PALAMUT GROUP’UN MARKALAŞMASINI NASIL BULUYORSUNUZ?

Şahane, mi piace, me gusta mucho! Keşke sadece bir tane değil çok daha fazla olsalar!

İŞİNİZDEN DOLAYI ÇOK SIK SEYAHAT EDİYORSUNUZ. EN BEĞENDİĞİNİZ ÜLKE VE ŞEHİRLER HANGİLERİ?

Bunu sadece kompliman olsun diye söylemiyorum ama Türkiye bunlardan biri. Bunun yanında İspanya’nın neşesi, keyfi, Hindistan’ın gizemi beni çok etkiliyor. Çin’de ise kendimi tam olarak rahat hissediyorum diyemem. HOBILERINIZ VAR MI? Bir zamanlar tenis oynar ve kayak yapardım. Şimdi en favori hobim yeğenlerim. Onlarla vakit geçirmekten güzel bir şey yok.

GENÇ GİRİŞİMCİLERE NE TAVSİYE EDERDİNİZ ?

Asla vazgeçmeyin!

keyboard_arrow_up

Copyright © 2018 Palamut Group. All Rights Reserved.

Maverainteraktif